Wybieram projekt domu z bali
Jest sierpień 2016.

 • działka - jest
 • technologia budowy domu - zdecydowaliśmy --> bale
 • projekt domu - ....
 • wybór wykonawcy - ...
I oto stanęłam przed poważnym dylematem:Jak mam znaleźć wykonawcę bez konkretnego projektu a jednocześnie jak mam wybrać projekt skoro nie znam kosztów budowy !

Nastały dni przeglądania  projektów oraz rozsyłania zapytań ofertowych do wykonawców domów z bali. Ciężko było uzyskać konkretną wycenę ale o tym w innym poście.

Tutaj skupię się na wyborze projektu. Otóż ceny gotowych projektów szacują się w granicach 2000 - 4000 zł
Założyliśmy, że na projekt nie wydamy więcej niż 3000 zł...taki był plan (a jak już wiemy, moje plany nie końca idą tak jak powinny).
Z wielką przykrością doszłam do wniosku, że o ile  projektów domów w technologii tradycyjnej są tysiące... tak tych z bali zaledwie kilkadziesiąt :( sumując ze wszystkich możliwych portali sprzedających projekty.

 Podobały mi się różne domy..rozłożyste....z olbrzymimi dachami...ale te są drogie w budowie ze względu na olbrzymie fundamenty i dach...

Postanowiliśmy zatem ustalić wytyczne, których będziemy się trzymać przy poszukiwaniu projektu:
  Znalezione obrazy dla zapytania dom piętrowy z poddaszem przekrój
 1. Powierzchnia użytkowa domu 195m2 - 220m2 (poprzedni dom miał 180 i był dla nas po prostu za mały - brakowało jednego dodatkowego pokoju i spiżarni )
        2. Dom piętrowy z poddaszem użytkowym. Dlaczego:
  • niższe koszty budowy (dwukrotnie mniejsza powierzchnia dachu i fundamentów niż w przypadku domu parterowego o takiej samej powierzchni)
  • zaoszczędzona powierzchnia działki
  • podział domu na strefę sypialnianą (poddasze) i dzienną (parter) przemawiał do nas zdecydowanie bardziej 

        3. Dach dwuspadowy. Dlaczego:
  • niższe koszty położenia dachówki, niż w przypadku dachu kopertowego
  • w naszej okolicy plan zagospodarowania zakazywał dachy płaskie, więc pozostał nam wybór pomiędzy dwuspadowym, wielospadowym, a kopertowym.
  • robiąc dach dwuspadowy mamy sporo więcej powierzchni użytkowej na poddaszu, niż w przypadku dachu kopertowego, dlatego z dachem dwuspadowym wykorzystamy mniej bali do uzyskania powierzchni użytkowej 200m2
  Zachęcam do lektury na temat rodzai dachów http://konsbud.com/blog-eksperta/konstrukcja-dachu        4.  Duże okna takie pod sam dach, żeby do domu wpadało max ilość promieni słońca


  Znalezione obrazy dla zapytania log house


       5. Otwarta przestrzeń nad salonem, tak, żeby główne okno oświetlało i parter i poddasze.
  Znalezione obrazy dla zapytania log house interior


      6.    4 sypialnie na górze, na parterze poza salonem jadalnią i otwartą kuchnią: gabinet.

      7.    Strony świata: wejście od północy, taras/salon wyeksponowane na południowy-zachód.  Teraz, kiedy już mieliśmy wytyczne do naszego projektu łatwiej będzie nam znaleźć projekt...
  Znalezione obrazy dla zapytania yeah right meme


  Okazało się, że nie ma na rynku gotowego projektu który spełnia wszystkie powyższe warunki!
  A przynajmniej w przypadku projektów z bala.

  Znalazłam zatem projekt najbliższy naszym oczekiwaniom:

  Ten projekt był najbardziej zbliżony do naszych oczekiwań odnośnie stron świata, wewnętrznych rzutów, natomiast był zbyt wycudowany z zewnątrz - bryła zbyt nierównomierna za dużo wcięć, wypustek co w przypadku budowy domów z bali wiąże się w dużo wyższymi kosztami, bryła domu powinna być zatem jak najprostrza. 
  Projekt ten znajdował się na kilku portalach stockowych z projektami domów.
  Na każdym portalu widniała informacja typu "Możemy dostosować ten projekt do Twoich potrzeb, napisz co chciałbyś w nim zmienić... " Dlatego postanowiłam nanieść kilka swoich poprawek i zwrócić się do biura projektowego o naniesienie tych kilku zmian na projekt :)     :


   Ku mojemu zdziwieniu, otrzymywałam informacje zwrotne że portal nie zajmuje się przeróbkami i muszę zwrócić się do projektanta który stworzył projekt.No dobra...zwróciłam się zatem do twórców tego projektu.
  Niestety kiedy przejrzeli moją radosną twórczość, stwierdzili, że moje "kilka niewielkich zmian" to dla nich tyle pracy a w związku z powyższym tak wysokie koszty dla mnie, że już bardziej opłaca mi się zamówić projekt indywidualny.
  A cena indywidualnego zaczyna się od kilkunastu tys...   lekko się wkurzyłam...

  Znalezione obrazy dla zapytania super sarcastic meme


  No dobra, czyli plan pt:  "kupić szybciutko projekt domu za cenę 3000 zł "  legł w gruzach.


  Rozpoczęły się poszukiwania architekta, który:
  • ma doświadczenie w projektowaniu domów z bali
  • nie jest szalenie drogi 
  • potrafi słuchać
  • zrobi projekt na czas czyli za miesiąc
   Z pierwszym wymogiem był nie lada problem: ci którzy mieli doświadczenie w domach z bali, byli zazwyczaj gdzieś z południa kraju , a kontakt mailowy był do kitu (czyt. odpowiadali na maila po 2 tygodniach)
  Kiedy już udało mi się znaleźć architektów, których projekty były wręcz cudowne dla oka, podawane ceny za projekt zaczynały się od 20 000 zł   :(   Ja jak najbardziej rozumiem, skoro ktoś jest dobry w tym co robi, a tym samym jest popyt na jego usługi - powinien się cenić. Tyle, że nas akurat nie było stać na usługi takich mistrzów artystów.
  Jak często w sytuacji kiedy poszukuję jakiejś usługi z polecenia, napisałam post na lokalnej grupie FB z prośba o polecenie kogoś kto zaprojektuje dom z bali.

  Jak zwykle...facebook nie zawiódł i już na drugi dzień ktoś polecił mi lokalną architektkę, która specjalizuje się właśnie w takich domach!


  Okazało się nawet, że cena też w sumie nie jest taka zła:  50 zł/ m2 czyli całkiem rozsądnie.
  Biorąc pod uwagę fakt, że i tak gdybyśmy kupili projekt za 3000 zł , nanieśli poprawki za 3000 zł i jakieś 2000 zł kosztowałaby nas adaptacja danego projektu do planu naszej działki, czyli razem 8000 zł.
  10 000 zł za projekt domu 200 m2  i to takiego gdzie wszystko będzie dosłownie tak jak sobie wymyśliłam... to brzmi dobrze!  Niestety już na początku pojawiły się pewne schody komunikacyjne...

  Pani architekt bardzo wydłużała wszystko... na maila odpowiadała po tygodniu, gdzieś wyjeżdżała... obligowała się do podesłania propozycji "jutro" a przesyłała po 2 tygodniach..
  Ja osobiście nie rozumiem tego typu podejścia i doprowadza mnie to do delikatnego wkurwu
  Po ok miesiącu współpracy z naszą Panią architekt, kiedy nie mieliśmy nawet propozycji projektu, a czas leciał... nadal grzecznie czekałam na projekt.
  Znalezione obrazy dla zapytania mad xena

  W końcu! W ostatnim tygodniu października, po wymianie wielu maili, rozmowach, poprawkach i spotkaniach, miałam swój projekt :)   Taki jak chciałam ...idealny.

  Co prawda nasza Pani architekt nie wykonuje wizualizacji, ale nam wystarczyły czyste projekty- resztę zrobiła wyobraźnia .

  są okna pod sam dach :)  Duży mocno zadaszony taras i wielki komin pośrodku okien który będzie pełnił rolę wewnętrznego kominka i paleniska na tarasie.  Ja go sobie pokolorowałam .... 
  strona od południowego zachodu taras na ogród.

  Wnętrza natomiast zostały rozplanowane  tak:  Jest 26 Października 2016  za dokładnie 9 miesięcy musimy opuścić wynajęty dom i wprowadzić się do nowo wybudowanego...Mamy na razie działkę i projekt. Dalszy plan do zrealizowania w trybie natychmiastowych:

  1. pozwolenie na budowę 
  2. wykonawca             ( o wyborze wykonawcy TUTAJ)
  3. kredyt
  4. budowa!


  POPRZEDNI POST      NASTĘPNY POST>>


  OBSERWUJ BLOG
  Komentarze

  Popularne posty z tego bloga

  Jak się mieszka w domu z bali - relacja po 1,5 roku mieszkania

  Jak szukałam wykonawcy domu z bali