Dlaczego dom z bali


Znalezione obrazy dla zapytania dom z bali

Dlaczego dom z bali...

Mamy działkę budowlaną 1750m2 i niecałe11 mcy na wybudowanie i wprowadzenie się do nowego domu. Przy czym jest już sierpień czyli zakładamy, że technologia tradycyjna czyli pustak, cegła..odpada. Nie ma czasu na osiadanie domu, wysychanie tynków itp.


Myślimy co tu zrobić przeglądamy setki for internetowych opisów technologi i wybieramy 3 technologie, w których budowa powinna odbyć się w ekspresowym tempie, a przynajmniej takim które pozwoli nam się wprowadzić w kolejne wakacje.

Chcemy wybrać z poniższych technologii:
 • technologia tzw kanadyjska - domy szkieletowe 
 • domy prefabrykowane 
 • domy z bali 
 
Znalezione obrazy dla zapytania dom kanadyjski
https://pixabay.com/pl/nowy-dom-budowlanych-budowniczy-2898117/
  1. Dom w technologii szkieletowej   
/kanadyjskiej 

Nigdy nie byłam zwolenniczką tego typu domów.
Zawsze wydawało mi się, że ściany są puste jak z tektury, okropna akustyka i świadomość, że byle tornado może mi zdmuchnąć domek..wiem, że to stereotypowe podejście i nie są to racjonalne argumenty ponieważ każdy producent tego typu domów obali każdy z nich i zapewne słusznie.
Ale realnym i niepodważalnym argumentem dlaczego my nie wybudujemy domu w technologii szkieletowej jest radykalny spadek wartości domu na rynku w porównaniu do kosztów jego budowy. I nikt tutaj nie zaprzeczy.
Podsumowując: Polacy obawiają się tzw "kanadyjek" i niechętnie je kupują, czyli taki dom jest niemal niesprzedawalny a jeżeli już to za radykalnie niską cenę. Z moim entuzjazmem do życiowych zmian, nie możemy z góry zakładać, że budujemy dom na całe swoje życie..może za kilka lat będę go chciała sprzedać? Wtedy w przypadku domu szkieletowego będziemy mieli nie lada problem z jego sprzedażą.Znalezione obrazy dla zapytania domy prefabrykowane z keramzytu
2. Dom prefabrykowany (domy prefabrykowane z keramzytu) 

Domy prefabrykowane z keramzytu to w dużym skrócie domy z płyt betonowych przygotowywanych w fabryce. Keramzyt jest super pod każdym względem. Dodatkowo, firmy produkujące tego typu domy zapewniają, że budowa zamyka się w kilku miesiącach a niektórzy piszą nawet o tygodniach. I wszystko się niby zgadza, tyle, że te terminy dotyczą jedynie postawienia gotowych ścian domu na gotowych fundamentach. Uwzględnić należy zatem dodatkowy czas na : wykonanie fundamentów oraz przygotowanie domu w fabryce co również trwa kilka miesięcy w zależności jakie jest akurat obłożenie u producenta. Kontaktowałam się z niemal wszystkimi firmami produkującymi domy z keramzytu i nie zdecydowaliśmy się na ta technologię z dwóch powodów:

1. Czas :  po przeanalizowaniu czasu budowy fundamentów, oczekiwania na wyprodukowanie domu, postawienie domu a następnie wszystkie prace związane z wykończeniem, uzyskujemy niemal identyczny czas budowy, jak w przypadku domu budowanego w technologii tradycyjnej z cegły czy pustaka. Zaoszczędzamy jedynie czas osiadania domu oraz ew. tynków wewnętrznych. 

2. Cena : Cena takiego domu jest zdecydowanie wyższa od ceny budowy domu metodą tradycyjną czy szkieletową. A różnica w cenie była tak wysoka, że już bardziej opłacałoby nam się wynajmować dom przez kolejne pół roku czekając aż osiądzie tradycyjny dom.

Znalezione obrazy dla zapytania domy z baliDlatego z pomysłem domu z keramzytu również musieliśmy się pożegnać.

 3. Domy z bali


Tutaj zaczyna się temat rzeka... ponieważ dom z bali, domowi z bali nie równy.

Zacznę jednak od krótkiego podsumowania 
zalet budowania domu z bali:

 
 • cena :  koszt budowy domu z bali jest porównywalny do kosztu budowy domu metodą tradycyjną z pustaka. Oczywiście tak jak w przypadku tradycyjnej technologii: możemy wybudować 150 m2 stanu surowego za 150 000 ale też za 300 000 zł . Wszystko zależy od wyboru: wykonawcy, drewna, rodzaju bali i oczywiście wielkości domu.
 • czas budowy: tak jak w przypadku technologii prefabrykowanej, producenci domów z bali obligują się  postawić dom w miesiąc. Oczywiście trzeba mieć już fundamenty. Jednak w przeciwieństwie do producentów domów prefabrykowanych, producentów domów z bali w Polsce jest multum...dlatego czas oczekiwania na przygotowanie bali w fabryce, pokrywa się z czasem pobudowania fundamentów. Dlatego całkiem realnie, ekipa budowlana może przyjechać i postawić dom z bali w miesiąc już tydzień po wylaniu fundamentów. I faktycznie zajmie im to miesiąc jednak zostanie nam stan surowy zamknięty do wykończenia.
 • mikroklimat: o zaletach domów z bali nie będę się rozpisywać - wystarczy wejść na pierwsze lepsze forum, żeby poczytać o "oddychalności" domu, ciepłocie, zdrowym powietrzu... Kilku moich znajomych również posiada tego typu domy i autentycznie, nie znam żadnego niezadowolonego właściciela domu z bali.
 • wygląd: wydawałoby się, że dom z bali=górska chatka, a nie wszyscy lubią taki styl. Mi się owszem podoba, ale tylko zimą podczas pobytu w górach ;)
Dlatego kiedy opowiadałam znajomym, że będę budować dom z bali, wszyscy (znając moje upodobania do stylu raczej  nowoczesnego ) nie mogli się nadziwić, że zamieszkam w górskiej chacie ze spiczastym dachem :)
Natomiast stylów domów z bali jest mnóstwo! Od dworków, przez górskie chaty po nowoczesne bryły... kilka przykładów poniżej:
Znalezione obrazy dla zapytania log house
tego typu domy z dzikich nierównomiernych bali podobają mi się najbardziej. Tego typu domy spotykane są głównie w Kanadzie, czy północy USA.Domy z bali z dużymi oknami to pewien trend, który przyszedł do nas z zachodu i jest totalnym zaprzeczeniem dotychczasowego wizerunku domów z bali, które w Polsce charakteryzowały się zawsze małymi okienkami.  Ja uwielbiam duże okna i mnóstwo światła w domu dlatego powyższe zdjęcie było moją inspiracją :)

Podobny obraz
Domy z bali w stylu dworkowym : miłe dla oka. Nie powiem...myślałam nad tym, ale wybór tego typu stylu domu wiąże się już z pewną konsekwencją w wystroju wnętrza, a ja chciałabym mieć tutaj sporą dowolność :)  jak widać na zdjęciu, domy z bali można tynkować z zewnątrz - moim skromnym zdaniem to grzech..bo i po co budować dom z bali, żeby je tynkować?
Znalezione obrazy dla zapytania log house
klasyczny, zakopiański styl :)  malutkie okna, duży kąt nachylenia dachu, sporo ozdobników. Ładnie...nawet bardzo ale nie w moim guście
Znalezione obrazy dla zapytania modern log house
Nowoczesna bryła, drewno, szkło i kamień czyli natura prostota i nowoczesność.. założę się, że w środku wnętrza są genialnie rozplanowane. Taki dom jednak, zarówno jak dworkowy obliguje do zachowania konkretnego stylu we wnętrzu.Znalezione obrazy dla zapytania modern log house
duże okna czyli to co lubię, sztuczny nasyp/skarpa : jest pięknie ale...


Znalezione obrazy dla zapytania scandinavian log house
No i cudowny domek w skandynawskim stylu...taki przytulny, kameralny...jak z bajki prawda?

Znalezione obrazy dla zapytania scandinavian log house
Parterowa rozłożysta chałupa...zakładając że słońce świeci cały rok i równie nieprzestanie można cieszyć się zielonymi widokami zza szklanych ścian..jest ok ;)

Czyż domy z bali nie są piękne ? Czyż nie dają miliona możliwości? Czy nie znudziły Wam się te wszechobecne żółte, lub szaro białe tynki z jakimiś dziwnymi geometrycznymi sztukateriami?
Czy nasz dom nie powinien odzwierciedlać nas, domowników?
Nie wierzę, że wszyscy są tacy sami, tak jak identyczne są wszystkie niemal domy i projekty które spotykam....
Dlatego decyzja zapadła!  Budujemy dom z bali!
Plan na najbliższe tygodnie:
 1. Znaleźć i kupić najlepszy dla nas projekt domu  ( o projekcie TUTAJ )
 2. Rozesłać zapytania ofertowe w celu porównania ofert
 3. Wybrać wykonawcę
 4. Pozwolenie na budowę
 5. Fundamenty
 6. Zaciągamy kredyt na budowę domu
 7. Stawiamy dom 
Proste prawda ;)

<< POPRZEDNI  POST                NASTĘPNY   POST >>

OBSERWUJ BLOG
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak się mieszka w domu z bali - relacja po 1,5 roku mieszkania

Jak szukałam wykonawcy domu z bali