Z jakich bali wybudować dom

Sytuacja wygląda następująco:

 • Mamy działkę
 • Mamy wybraną technologię (bale)
 • Mamy projekt domu
 • Czekamy na pozwolenia na budowę
 • Mamy wybranego wykonawcę


Pora zdecydować o szczegółach samych bali...Do niedawna wydawało mi się, że ściany domów z bali niczym się od siebie nie różnią.

Wystarczyło rozesłać jednak kilka zapytań do producentów, żebym została zasypana pytaniami:

 • jaki kształt bali 
 • jaka wielkość /średnica
 • jak obrobione
 • jaki sposób łączenia
 • jaki rodzaj ocieplenia
 • jaki rdzeń.... i jeszcze parę innych kwestii typu: czy impregnowane czy nie, suszone w suszarniach czy leżakowane... 

Nie było szans na podjęcie decyzji w krótkim czasie bez konsultacji ze specjalistami oraz przejrzenia Internetu...o tak! Tym razem fora internetowe okazują się pomocne!

Bo niby gdzie wkurwiony właściciel domu z bali, którego dom okazał się nieszczelny, czy zachodzący grzybem, szuka pomocy lub wylewa swoje żale: no właśnie na forach.


Od producentów domów z bali ciężko było uzyskać obiektywną opinię i podpowiedź ponieważ co jeden to inna technologia, innych sposobów łączenia itp.. jak się domyślacie każdy zachwala swoje techniki i czasem neguje inne.


Zanim zdradzę jakich wyborów dokonaliśmy i dlaczego, przedstawię w dużym skrócie jakie są rodzaje, techniki łączenia bali itp..


Zaznaczam, że nie jestem fachowcem, nie mam pełnej wiedzy dlatego informacje przedstawione poniżej będą mocno okrojone oparte jedynie o wiedzę uzyskaną przeze mnie od producentów domów z bali lub z Internetu. Opisuję tylko te rodzaje bali, łączeń itp z jakimi osobiście miałam styczność. 

W celu uzyskanie bardziej rzeczowych i technicznych informacji na temat norm oraz rodzajów bali zachęcam do odwiedzenie portalu budujzdrewna.pl


KSZTAŁT / PRZEKRÓJ   BALI :

 
To są najczęściej spotykane przekroje bali w polskim budownictwie. Od kształtu przekroju zależy nie tylko wygląd domu ale kwestie związane z  ociepleniem. O poszczególnych przekrojach, izolacyjności, technikach oraz normach prawnych, możecie przeczytać TUTAJSPOSÓB  OBROBIENIA   BALI:

 • Bale ciosane ręcznie - wyglądają naturalnie, dziko, widoczne nierówności  powierzchni bali.

Najczęściej używane przy budowie stylowych staropolskich lub górskich karczm, jednak co raz częściej spotykane w budownictwie domów rodzinnych. • Bale korowane - mechanicznie została usunięta tylko kora (zazwyczaj ciśnieniowo) .  Takie bale zachowują bardzo naturalny wygląd z widocznymi wszystkimi nierównościami powierzchni. często wystają sęki. Tego typu bale używane są w konstrukcjach domów o ekstremalnie dzikim stylu bądź jako ozdoba wejść, kolumny , podpory...


 • Bale profilowane maszynowo o różnych przekrojach:prostokątne, okrągłe, półbale, płazy... • Bale klejone ( występują w różnych kształtach):
Bale klejone cieszą się bardzo dobrą opinią. Podobno są mocniejsze, nie "pracują" jak naturalne bale, czyli nie pękają, nie wymagają osuszania itp. Są jednak zdecydowanie droższe. Dla mnie osobiście to takie bale / nie bale  . To jak porównywać meble z litego drewna i ze sklejki drewnianej...bo bale klejone to taka.."sklejka"ŁĄCZENIA ŚCIAN  BALI: 


Czyli jak będą wyglądać zewnętrzne rogi naszego domu:


zdjęcie ze strony domzbieszczad.pl
ŁĄCZENIA  BALI/ konstrukcja ściany:
 • łączenia na własne pióra i wpusty,
w zależności od szerokości/średnicy bali mogą mieć 1-4 pióro-wpustów:

 •   łączenie nakładkowe - stosowane w większości w przypadku bali okrągłych:

 • Łączenie na obce pióra:

OCIEPLENIE   DOMU    Z     BALI 


Najważniejsze pytanie:  Czy ten dom będzie ciepły?

Nie będę pisać o normach, przepisach, badaniach odnośnie ocieplania domów z bali, grubości bali itp.. mogę za to odesłać Was do ciekawej  lektury na ten temat TUTAJ

Usiłując podjąć  decyzję z jakich bali będzie mój dom i jak będzie ocieplony spotkałam się między innymi z takimi rozwiązaniami jak:

pozwólcie, że nie będę tłumaczyć i opisywać poszcz. obrazków , nie zagłębiałam się w te techniki...

Dodaj napis
Rys. Wojtek nitka     rysunki ze strony http://ladnydom.pl/budowa/51,160651,11284342.html?i=2
OK, spokojnie, skupiam się....Czyli chcę wybudować dom z bali, podkreślam:  Z BALI  będzie tak ekologicznie, zdrowo, bo przecież domy z bali oddychają, drewno tworzy specyficzny zdrowy mikroklimat, domy z bali są po prostu ZDROWE...
I nagle okazuje się, że żeby mój domy z bali spełniał jakieś tam normy... jego ściany tak na prawdę nie mogą być po prostu z bali, tylko z : PIANKI PURFOLII PARAIZOLACYJNE, FOLII WIATROIZOLACYJNEJ, PŁYT GK , OKŁADZINY IMITUJĄCEJ BALE....   Dowiedziałam się, że mogę zrobić z pełnych bali, owszem...ale żeby było ciepło i tak musimy wyściełać dom od wewnątrz foliami, piankami itp. Czyli taka ściema dla przechodniów:  z zewnątrz eko dom z bali, wewnątrz plastikowa kapsuła... 


Ja się pytam :  po jaką cholerę budować dom z bali, żeby koniec końców mieszkać w plastiku?

Ok, rozumiem, jeżeli ktoś używa bali tylko i wyłącznie ze względu na efekt estetyczny...ale przecież w takim wypadku taniej wybudować dom z pustaka i obłożyć boazerią imitującą bale i wtedy ma  to sens...


Ale podniecać się zdrowotnością i oddychalnością domów z bali których ściany są naszpikowane plastikiem (?)
Ba! Niemal każdy producent domów z bali, zaczyna swoją witrynę opowieścią o naturalności, ekologii i zdrowotności domów z bali, po czym kiedy zaczynamy pytać o  technologię budowy, okazuje się, że najczęściej sugerowane są bale 16cm plus kanapka z folii, pianki, płyt gk itp...W poszukiwaniu najbardziej ekologicznego rozwiązania, dowiedziałam się, że domy z bali można ocieplać również wełną mineralną (brzmi już lepiej) i zrobić tzw kanapkę z pół bali pomiędzy które wkłada się wełnę mineralną:

 Wystarczyło jednak trochę poszukać w Internecie gdzie spotkałam wiele niepochlebnych opinii odnośnie tej metody oraz samej wełny mineralnej jako ocieplenie bali...  (gnicie było jednym z negatywnych czynników).

Dlatego po przeanalizowaniu wszystkich możliwości, czynników, plusów i  minusów , podjęłam decyzję...co prawda ryzykowną ale dla mnie najbardziej eko ;)


Wybiorę jak najgrubsze bale, pomiędzy jakaś juta, bez żadnych folii i pianek i będzie git.
 OTO BALE Z JAKICH BĘDZIE MÓJ DOM:
 • Profilowane, prostokątne z rdzenia drzewa. Prostokątne ze względu na styl domu, który będzie połączeniem naturalności i klasyki drewna z nutką nowoczesności, a w takim przypadku bal prostokątny bardziej mi odpowiadał wizerunkowo.

tak wyglądają ściany we wnętrzu domu z bali prostokątnych :

Znalezione obrazy dla zapytania log house modern interior 

 Nie zdecydowaliśmy się na bale klejone ze względu na fakt, że są klejone ;)

  Znalezione obrazy dla zapytania bale profilowane pióro wpust
 •  łączenie bali na potrójne własne pióro wpusty. Dodatkowo, pomiędzy balami będą specjalne śruby powodujące mocniejsze przyleganie bali pomimo i pracowania (osiadania domu). Dodatkowo pomiędzy balami będzie znajdowała się juta.
 • łączenie ścian na zamek ciesielski zrębowy. Zamek ciesielski zrębowy "zdradza" szerokości czy średnicę bali z jakich wykonany jest dom. Dlatego o ile bardzo dobrze wygląda w przypadku szerokich bali, tak słabo (moim zdaniem) w przypadku bali cienkich gdzie ściany wypełnione są "kanapką" z folii i pianek... w takim przypadku warto ukryć zamki w łątkach.


Mam świadomość tego, że bale będą pracować...będą trzaskać i hałasować dopóki dom całkowicie nie osiądzie. 

W przypadku, gdyby mój pomysł braku ocieplenia okazał się klapą i w domu byłoby zimno (chociaż ciężko mi w to uwierzyć,  tym bardziej, że takie domy ludzie budowali od wieków i zawsze były ciepłe z resztą fachowe fakty TUTAJ )...
Zawsze mam w dalszym ciągu możliwość ocieplenia domu od wewnątrz: na chwilę obecną nie wiem jeszcze czym...będę grzebać jeżeli zajdzie taka potrzeba :)
<<POPRZEDNI POST        NASTĘPNY POST>>

Pozdrawiam :)      OBSERWUJ BLOG


Komentarze

 1. Technologia jest stosowana na północy dość szeroko bez żadnego ocieplenia... i jakoś sobie radzi :) Dziwne te standarty, drewno zapewnia świetną izolację, jak jest wystarczająco grube. W Finlandii i Rosji bardzo popularne takie budownictwo... a zim tropikalnych raczej nie mają...
  Rozumiem, że oderta na rynku przeanalizowana została porządnie :) Jaki przekrój cen za m2 domu średnio od/do oferowali wykonawcy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć jeszcze raz - ok, mam info jaka szerokość , jak łączone , i że lite. A jaki rodzaj drewna i czy suszone czy nie?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak się mieszka w domu z bali - relacja po 1,5 roku mieszkania

Jak szukałam wykonawcy domu z bali