Ogrzewanie i utrzymywanie ciepła w domu z bali: porównanie moich kosztówMieszkamy w domu z bali już niemal półtora miesiąca
 (od 1 października, czyli dokładnie miesiąc i 19 dni).
Otrzymuję sporo pytań o sposób ogrzewania mojego domu , koszty z tym związane oraz samo utrzymywanie ciepła w tej technologii..
Oczywiście jest zdecydowanie za wcześnie, żebym mogła podsumować okres grzewczy, ale postaram się zatem podsumować ostatnie półtora miesiąca.
Kolejny tego typu post z podsumowaniem kosztów ogrzewania napiszę w marcu.

W tym poście:


 • jaki rodzaj ogrzewania wybraliśmy i dlaczego 
 • jakie urządzenia kupiliśmy i w jakiej cenie 
 • koszty ogrzania mojego domu na przestrzeni  ost 30 dni, 


Temperatury powietrza w ostatnim miesiącu tj od 19 października do 19 tego listopada wahały się pomiędzy:  -2  do  19 stopni , a średnia temp  wynosiła 7,3  stopniZdecydowaliśmy się na PIEC NA PELLET    oraz   KOMINEK  Dlaczego i jaki piec na pellet :


 1. W naszym poprzednim domu, zbudowanym w technologii murowanej (porotherm) mieliśmy piec kondensacyjny na gaz oraz kominek z rozprowadzeniem DGP + turbina (nadmuchy we wszystkich pomieszczeniach. O ile  kominek z DGP bardzo polecam, tak już gaz...nie do końca.

 A to tylko ze względu na koszty. Dom miał 180 m2 powierzchni. Był dobrze ocieplony. Fakt, że my  jesteśmy ciepłolubni i spanie w dresach oraz chodzenie po domu w wielkich bamboszach nie wchodzi w grę..nie oszczędzaliśmy za bardzo na gazie, ale dodatkowo dogrzewaliśmy się kominkiem mimo tego jednak koszty miesięczne ogrzewania domu 180 m2  gazem były na prawdę wysokie (podsumowanie poniżej) .  Dodatkowo,  w domu który wynajmowaliśmy przez rok w trakcie budowy, który był również domem murowanym o pow 200 m2 również ogrzewaliśmy gazem i koszty były już kosmiczne... ! Tam nie było alternatywnego źródła ogrzewania (kominka) a dom był w zalesionej, ciemnej okolicy, więc panowała wszechobecna wilgoć i zimno...brrrr

2. Kolejnym powodem, który odwiódł nas od gazu był fakt, iż na naszej działce nie było gazu. Musielibyśmy zatem ponosić dodatkowe koszty związane z przyłączami i dociągnięciem gazu ok 200m  .

Dlatego też zaczęliśmy szukać alternatywnych sposobów ogrzewania:

Pellet lub Ekogroszek

Przeprowadziłam wywiad środowiskowy wśród znajomych, sąsiadów, czytałam fora i wnioski wyciągałam takie,  że zarówno ogrzewanie pelletem jak i ekogroszkiem cenowo wychodzi podobnie (może ekogroszek nieznacznie taniej).
Jednak pellet ma zdecydowaną przewagę w użytkowaniu (przynajmniej dla mnie)  - nie brudzi!

Wszyscy użytkownicy pieców na ekogroszek z którymi rozmawiałam narzekali na sadzę, pył w kotłowni...ekogroszek to nic innego jak....węgiel tylko taki mały :)
Ja mam świra na punkcie czystości i jak sobie wyobraziłam ściany z bali uwalone czarnym węglem...brudne ręce...ciuchy i pył dostający się do garażu lub do domu... o nie!
Ekogroszek odpadł z kretesem.

Decyzja zapadła: piec na pellet

Kupiliśmy piec   RED Compact  25 kw  z dodatkowym zasobnikiem na pellet  cena ok 16 000zł

http://www.pelletmont.pl/red/red_compact_nadstawka_wiekszy_zbiornik.JPG
 Tutaj sporo info  na temat tego kotła: http://www.pelletmont.pl/opis_kociol_red.html
 KOMINEK:


W naszym poprzednim domu mieliśmy KOMINEK Z DGP:  ciepłe, pachnące i suche powietrze dogrzewało nam wszystkie pomieszczenia. Koszt samego rozprowadzenia DGP i turbiny nie przekracza 2000 zł a paląc sobie w kominku dla przyjemności, ogrzewamy cały dom.

Dodatkowym atutem kominka z rozrowadzeniem, jakiego nie uraczymy w przypadku np kominków z płaszczem wodnym jest suchutkie powietrze:  tzn nie ma wilgoci, nawet w bardzo deszczowe dni.

 Niestety, w obecnym domu, kształt poddasza (otwarta przestrzeń do samej kalenicy) uniemożliwiał rozprowadzenie systemu DGP do pomieszczeń  na poddaszu.  Kominek jednak został usytuowany w "sercu" całego domu tak, żeby ciepłe powietrze docierało do niemal każdego zakątka w całym domu i muszę przyznać, że działa to nie gorzej niż DGP z turbiną!
Zdecydowaliśmy się, na wprowadzenie dwóch kominów oraz wykonanie paleniska, lub drugiego kominka po zewnętrznej stronie domu, na tarasie:

Przekrój domu kominek we wnętrzu domu w centralnym punkcie (po lewej) oraz palenisko na zewnątrz (po prawej) dogrzewające  taras w chłodne letnie wieczory.Jaki wkład do kominka:


Z poprzedniego domu mieliśmy doświadczenie jedynie z wkładem Oliwia z firmy kratki.pl  i nie było ono zbyt pozytywne:
Kominek z wkładem 19Kw , był za mały, wiecznie brudna szyba doprowadzała mnie do szału, nie wspominając o  sadzy i popiele wypadających z kominka przy każdym otwieraniu drzwiczek.

Tym razem zatem wkład miał być:
 • duży
 • z szybą pirolityczną (tzw "samoczyszczącą)
 • z jakimś rozwiązaniem dla wypadającego popiołu na podłogę..  :)


Kupiliśmy wkład producenta KFD model linea h 1180 .
wkład kominkowy KFD Linea H 1180 2.0
http://www.kfdesign.pl/wklady-kominkowe/premium/wklady-kominkowe-kfdesign-linea-h/wklad-kominkowy-kfd-linea-h-1180-20/opis/Kominek ze względu na swoje gabaryty jest bardzo efektowny. Daje niesamowicie dużo ciepła. Szyba nie brudzi się i są dwa sposoby jej otwierania: przesuwanie do góry, lub uchylny od góry do dołu (jak piekarnik). Nic z kominka nie wylatuje na podłogę!
Zakup idealny...


Jak rozprowadzone mamy ogrzewanie:

Na parterze mamy ogrzewanie podłogowe w każdym pomieszczeniu poza garażem (tam grzejniki)

Na poddaszu grzejniki.

Kominek na parterze bez rozprowadzenia.PODSUMOWANIE  I  PORÓWNANIE  KOSZTÓW  OGRZEWANIA :Powyższe dane dotyczą moich kosztów ogrzewania w moich domach (wcześniejszym murowanym oraz obecnym - z bali)

Przez ostatnie półtora miesiąca zużyliśmy tonę pelletu za kwotę 850 zł.
Paliliśmy w piecu dosyć intensywnie : ogrzewając cały dom.

Sprzedawca pieca na pellet zanzaczył, że przez pierwszy okres grzewczy, piec będzie spalał więcej niż przez kolejne lata, więc liczę na obniżenie kosztów ogrzewania peletem, które jak do tej pory i tak są sporo niższe niż w przypadku ogrzewania gazem.

Moje osobiste spostrzeżenia dotyczące utrzymywania się ciepła w moim domu z bali:

 Ponownie zaznaczam, że nie ma było jeszcze prawdziwej zimy (o którą i tak ciężko w naszym kraju w ost latach). Ale muszę przyznać, że w domu z bai rzeczywiście ciepło utrzymuje się długo:
Nawet kiedy piec był ustawiony tylko na ogrzewanie wody, a my napaliliśmy w kominku wieczorem, ogień zgasł ok godz 23, to jeszcze o 8 rano, wyraźnie odczuwalne było ciepłe kominkowe powietrze.

Na parterze mamy jeszcze sporo miejsc przez które ciepło ucieka i wpada zimne powietrze ( nie mamy opaski dookoła drzwi wejściowych, czy maskownic od wewnątrz dookoła okien). Mimo tego, dom trzyma ciepło.
Jest przyjemnie i sucho...

* Jedyne co bym zmieniła, gdybym ponownie planowała rozprowadzenie ogrzewania, to kupiłabym jednak kominek z płaszczem. W kominku palimy dosyć często (bo lubimy) więc fajnie byłoby gdyby dodatkowo ogrzewał  np wodę. Aczkolwiek koszt ogrzania wody pelletem (100 zł/mc) nie jest jakiś kosmiczny :)

 

 


Komentarze

 1. Koszty ogrzewania sporo za wysokie. Na podobnej powierzchni ogrzewanej gazem średni miesięczny koszt z całego roku CO+CWU to 260 złotych. Nie będę pisał o komforcie użytkowania, poza przeglądem to opcja bezobsługowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. kiedy bedzie post o schodach??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wciąż wymagają ostatniego lakierowania bezbarwnego...ale przed Świętami :)

   Usuń
 3. W jaki sposób można osiągnąć średnio w skali roku 260/miesiąc? Przy pod ok 280m2 koszt roczny ok.6000 zł . Oplata za samo ogrzewanie wody za 2 miesiące
  Wakacyjne to ok 280-300 zł wraz z opłatami abonamentu i przesylowa które stanowią 50 procent rachunku . Piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. I uważam to za naprawdę dobry wynik . Przy gazie z butli (gdy brak sieci w ulicy) przy rozliczeniu miesięcznym koszty dwukrotnie wyższe.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak się mieszka w domu z bali - relacja po 1,5 roku mieszkania

Jak szukałam wykonawcy domu z bali