KONSTRUKCJA DOMU Z BALI: ŚCIANY STROPY WIĘŹBA


Od stycznia do kwietnia tego roku, podczas gdy w naszych wykopach pod fundamenty można było przeprowadzać kursy nurkowania, obserwowałam z lekką zazdrością jak szybko rosną fundamenty pewnego domu w okolicy:


1 tydzień - wykopy i szalunki,    2 tydzień - beton,  3 tydzień ścianki...   i w około miesiąc fundamenty domu sąsiada były gotowe do postawienia domu.

Szczęściarz - myślałam sobie - pewnie za kilka miesięcy kiedy ja zacznę (może) wylewać ławy, on będzie wykańczał swój domek...

Minęły niecałe 3 miesiące :  widzę, że w okolicznym domku powolutku rosną ściany z porothermu , nie ma jeszcze stropów. 
U nas natomiast wchodzi hydraulik z instalacjami :)    Ale po kolei:


8 maja 2017 roku miała przyjechać ekipa wykonawcy naszego domu z balami  w celu rozpoczęcia budowy domu - tzn taki był plan. Ale jak to w życiu (zwłaszcza chyba w moim) bywa... nie ma sensu liczyć na to, że plan się ziści. Otóż wykonawca oznajmił, że ma poślizg : tydzień.

Ok, tydzień nikogo nie zbawi.

Ekipa naszego wykonawcy zjechała zatem na naszą działkę 
15 maja 2017 r . Wraz z ekipą parterowe bale naszego domu.

Już po pierwszym dniu zauważyć można było szybki postęp:Tak bale prezentują się z bliska, czeka je jeszcze szlifowanie i malowanie:

Tak wygląda dodatkowe ocieplenie pomiędzy balami łączonymi na pióro - wpusty 

Po dokładnie   5  dniach   od wjechanie ekipy, nasz przyszły dom wyglądał już tak:Po  8  dniach  pracy ekipy, nasz dom prezentował się jak poniżej:


Nadszedł weekend i ekipa wyjechała, a na jej miejsce przyjechała druga wraz z drugim transportem bali i desek do więźby.


 29 maja 2017  czyli  dokładnie 2 tygodnie od wejścia ekipy z balami ( a w zasadzie 10 dni ponieważ sob - niedziela ekipy nie było) :

31 maja :


PODSUMOWUJĄC :  DOM Z BALI DO STANU ZE ZDJĘCIA POWYŻEJ,
 ZOSTAŁ POSTAWIONY W 2 TYGODNIE

O  porównaniu wykonawców/producentów domów z bali oraz moim wyborze, którego absolutnie nie żałuję,  piszę w TYM poście.

Kolejne 12 dni, zajęło ekipie dokończenie więźby, wykonanie podbitek zewnętrznych, odeskowanie i foliowanie dachu:

Po naszej stronie było już szlifowanie i malowanie domu.
Zajęła się tym nasza ekipa wykończeniowa (czyt Artur, pan Rysio i Tola z UA).

Nie pamiętam jaką cenę przedstawiał nam wykonawca domu z bali za szlifowanie i malowanie - widocznie wysoką, skoro postanowiliśmy zrezygnować z tej dodatkowej usługi...  Wydawało nam się, że to kwestia kilku dni...bo co to jest przeszlifować i pomalować dom ! Łohoho! Wielkie mi rzeczy!  Okazało się jednak, że szlifowanie i malowanie zasługuje na oddzielny post :)  


tutaj widać różnicę między oszlifowanymi balami i nie szlifowanymi


jaśniejsze miejsca to oszlifowane bale
10 czerwca 2017 nasz dom był już gotowy do: ocieplania poddasza, malowania, położenia pokrycia dachowego, montażu okien, instalacji itd...14 czerwca:  wchodzi hydraulik  montować instalacje hydrauliczne. W między czasie montowane będą kominy, malowany dom a następnie montowane okna, ale o tym w kolejnych postach .

Podsumowując pracę WYKONAWCY DOMU Z BALI:

Profesjonalni, bezproblemowi, szybcy. Wykonawca w 100% wywiązał się ze wszystkich prac i terminów :  dom od wejścia ekipy do obecnego stanu miał być gotowy w 1 miesiąc. 
Ekipa przyjechała 15 maja , a wyjechała 13 czerwca .  Czyli wyrobili się nawet 2 dni szybciej ;)
Jesteśmy bardzo  zadowoleni i mile zaskoczeni po wcześniejszych perypetiach z nieszczęsnymi fundamentami.
Dodatkowo ekipa ciesielska dopatrzyła się kilku pomyłek w projekcie! Na bieżąco kontaktowali się z naszą architektką a nawet ściągali ją na plac budowy, żeby nanosiła poprawki ;P  


OBSERWUJ  TEN BLOG

Komentarze

 1. Czy masz możliwość udostępnienia kosztorysu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! piękny dom:) mnie przy okazji zastanawia jedna rzeczy. Ponieważ prawie każdy wykonawca ma swoja technologie stawiania takiego domu, to czy nie jest lepiej wybrać sobie najpierw wykonawce a potem projektować dom pod dana technologie (i skorzystać z namiarów na projektantów którzy współpracują z wykonawca). U ciebie projekt był pierwszy. Czy polecasz taka kolejność jaka była u Ciebie mimo wszystko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :) trafne spostrzeżenie... z perspektywy czasu, zdecydowanie polecam przedstawioną przez Ciebie kolejność, czyli najpierw wykonawca a następnie projekt u polecanych przez nich architektów. Wybrana przeze mnie kolejność spowodowana była faktem, że przy wyborze wykonawcy chciałam kierować się również ceną (a ceny tego samego projektu w tej samej technologii potrafiły różnić się o 200 000 zł) w takim wypadku każdy wykonawca do wyceny chciał widzieć gotowy projekt. Więc pod tym względem nie żałuję, bo wybrałam stosunkowo nie drogiego wykonawcę i sporo zaoszczędziłam. Jednak wykonawca miał sporo problemów z projektem. Więc były momenty, że żałowałam, nie skorzystania z ich projektantów.

   Usuń
 3. Czy podałaś gdzieś firmę , która postawiła ściany :) ? Jakie to drewno - suszone czy surowe? Jak łączone są bale - na obce pióro czy wpust?I najważniejsze - jaka jest grubość bali? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, tak . Informacje te znajdziesz w postach https://wdomuzbali.blogspot.com/2017/05/z-jakich-bali-wybudowac-dom_4.html oraz https://wdomuzbali.blogspot.com/2017/04/dom-z-bali-jakiego-wykonawce-wybrac.html czy również budujesz dom z bali? pozdrawiam :)

   Usuń
 4. planuję budowę, jestem na etapie zakupu działki. Marzę o takim właśnie nie
  ocieplanym. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak się mieszka w domu z bali - relacja po 1,5 roku mieszkania

Jak szukałam wykonawcy domu z bali